Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 26.11.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е46 320D 2003

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от pekicha » 15 Май 2012, 14:10

nikolae написа:Това за отделната пищялка примерно тези ,но пък на мене не ми харесва стърчащата пищялка някъде там.
+ най-вече искам да запазя оригиналния вид, отделно с тези мп3ки и радио, което се слуша най-често, едва ли ще има чак-такава осезаема разлика м/у коаксиални и компонентни, както казва колегата. В крайна сметка целта ми е с един 100-150лв. макс като гледам цените да подобря с два пункта :lol: звука вътре.
За кутиите пък си мисля, че е хубаво да се запазят, но с пробване ще се разбере.

п.с. това ли означава компонентни ?



Да, първите се водят компонентни. Могат също така да бъдат с отделени ниски, средни и високи или казано по друг начин трикомпонентни. Иначе тези, които си посочил за друкомпонентни.

Вторите са трилентови, което значи че имат отделени ниски, средни и високи и всичко е на един говорител. Има и такива, но двулентови - демек с ниски и високи. Мисля че в предния ти пост бяха такива. При задните колони на е46 седан например, всичко е едно цяло. Всички честоти ги произвежда една мембрана и за това няма как да се получи високо качество на звука. В крайна сметка с каквито и да ги смениш разлика ще има. Заводските на всичкото отгоре са и хартиени и доста често се случва да пращят, защото са се пекли на слънчето и са се закъсали по краищата.

Разликата при двулентовите и друкомпонентните е в това, че мембраната на ниските при вторите няма дупка в средата(за пищялката) и съответно качеството и силата на звука би трябвало да са по-добри. Аз не разбирам много и дори не съм сигурен в горенаписаното. Това е което съм чел. Разгледай ги на място и сам можеш да прецениш.

Що се отнася до тая кофа на говорителя, наистина е хубаво да си остане. Аз нямах време да си играя да ги нагласям да влязат вътре и така си останаха без тея кофи. Като се постопли ще пробвам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от nikolae » 17 Май 2012, 13:23

Другата седмица ще пробвам на място 2-3 вида от длс-а и направо на място ще реша.
Ще опиша всичко - цена, как изглеждат, кое се маха и т.н.

малко извън темата може би, но....
от както ми смениха задното стъкло, радиото свири лошичко, преди това също не беше кой знае какво..
може ли да се направи нещо с тунер/антената ?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от nikolae » 27 Май 2012, 11:38

п.с. от няколко дена карам без "паниците" в които лежат колоните - струва ми се по-добре
може би благодарение на пространството в багажника

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2049
Регистриран на: 30.05.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 318i 98
Мечтае да кара: Електромобил...

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от vavilon » 30 Май 2012, 12:18

nikolae написа:п.с. от няколко дена карам без "паниците" в които лежат колоните - струва ми се по-добре
може би благодарение на пространството в багажника

Точно така... :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от Gqbriel » 30 Май 2012, 13:08

vavilon написа:
nikolae написа:п.с. от няколко дена карам без "паниците" в които лежат колоните - струва ми се по-добре
може би благодарение на пространството в багажника

Точно така... :yes:


И аз ги махнах - ефекта е значителен ,доста голяма разлика се получва ,а най-хубавото е ,че ефекта е обратим и самата изолацийка си е направена да се махане
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от pimpo » 30 Май 2012, 14:17

Аз отначало слушах без паниците, след това пак ги сложих, но с изрязано кече, така че да диша безпрепятствено. Определено има по-дълбок бас със паниците без кечето отколкото без паниците. За момента обаче не съм взел решение кое звучене ми допада повече. Без паниците като че ли е по-линейно, докато с тях баса ми идва малко в много.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от Gqbriel » 30 Май 2012, 14:37

pimpo написа:Аз отначало слушах без паниците, след това пак ги сложих, но с изрязано кече, така че да диша безпрепятствено. Определено има по-дълбок бас със паниците без кечето отколкото без паниците. За момента обаче не съм взел решение кое звучене ми допада повече. Без паниците като че ли е по-линейно, докато с тях баса ми идва малко в много.


Поиграй си малко - намали бас-а на 2 черти преди макс,дай идея на задните,високите идея над средата и виж как ще ти е :yes:
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от pimpo » 30 Май 2012, 15:03

Тук темата се "накланя" по една малко по-друга равнина :)
Аз си падам малко аудиофил и тонкоректора е нещо като ерес. Ако звука не ми харесва без тонкоректнор, то това означава, че нещо сериозно куца в системата. Когато звука започне да става приемлив "на голо" то тогава вече мога да прибегна до тонкоректора за евентуални малки детайли, които имат нужда от изглаждане.
Повечето хора имат по-различни изисквания към звука, което е нормално. Да има бас и високи, средите рядко се споменават. Но за мен целта е звука да достигне своя оригинален вид с минимални изменения, без да е допълнително наточен. По друг начин казано - на красивата жена грим не и трябва :) Наясно съм, че колата е крайно неподходяща за такива идеалистични цели, но това не ме спира да се стремя към реализъм :)

едит: Знам че обещах снимки, но пусто време все не достига...
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Много по-добър звук в е46 с малко пари и много труд

Мнение от pimpo » 08 Юни 2012, 0:21

Такааам, ето дойде време да опиша всичко, което съм направил в моята е46-ца след което звука е несравнимо по-добър от оригиналната постановка без да сменям оригиналния плеър и говорители. Целия ъпгред ми струваше 20лв, но също така и много много занимавка.

------------ Предна линия ------------
1. За многократно по-добър бас се наложи изрязване на ламарината на вратата зад говорителя. Това ми отне около 3 часа и много пот с дрелката, но резултата си заслужава.
ИзображениеИзображениеИзображение
Пробивах със свредло 5мм.
ВАЖНО: Преди пробиването се убедете, че прозореца е вдигнат, защото иначе се пада точно зад ламарината и може да го счупите при пробиването. Също така натиснете черната щипка, която е над говорителя. Тя придържа снопа кабели и ако я оставите е много вероятно да си разпробиете кабелите като мен :ranting: . Дори и при отдалечени кабели пак трябва много да внимавате в горния край.
След като премахнах отрязаното парче, загладих ръбовете с камък, подобен на този на шмиргел, но пригоден за дрелка. След това за да запечатам и предпазя от корозия облепих ръба с тънка лента Flashband (битумна лента с найлоново фолио, има я в Бриколаж).
След това с балатум оформих цилиндър около говорителя, който да извежда звуковите вълни до нивото на отвора в ламарината. Друга не по-малко важна задача на този цилиндър е да предпазва мембраната на говорителя от намокряне, тъй като функцията на отрязаната ламарина е именно тази!
Изображение
Цилиндъра залепих за говорителя с топъл силикон.

2. За по-бистри високи честоти, премахнах ферофлуида от пищялките. Тук работата е доста финна и не е за човек, който не е разглобявал говорител (успешно :) ). За останалите обяснявам -> Извадете пищялката от вратата заедно с гнездото й. На гърба ще видите три щипки, които придържат магнита към корпуса. Много внимателно разтваряте щипките и надигате магнита, като го движите само по продължение на оста, а не първо от едната после от другата страна. Ако тук сбъркате, пищялката отива в кофата!!! Съжалявам, че нямам снимки точно на тази процедура, но не ми стигнаха ръцете да държа едновременно три щипки, да надигам магнита и да снимам :)
След като имате магнита в ръката си, със хартия почиствате намиращата се в него течна субстанция.
Изображение
След това сглобявате обратно, като отново внимавате да не се наклони магнита. Резултата е по-остри и отчетливи високи, но не са по-силни!!!

3. Филтри. Оригинално баса няма филтър, а високите са само през електролитен кондензатор 6.8uF :no: . Той самия е достатъчно лош за да утрепе половината високи.
Направих L-C филтри (от втори ред) за баса и високите. За ниските използвах L=1,2mH и C=22uF. За високите L=0.35mH и C=4.7uF. Схема не съм правил, но ако човек има представа от електроника, ще разбере какво да направи. Ако не - по добре да не се захваща :)

------------ Задна линия ------------

1. За по-добър бас премахнах кечето на паницата зад говорителите. Също така сложих слой микропореста гума 5мм, която да минимизира луфта и вибрациите между паницата и ламарината на купето на която тя ляга.
Изображение

2. За по добри високи просто добавих пищялки, оригинални, същите като предните. Отново с премахнат ферофлуид. Доста се чудих как да ги закрепя така че да не се виждат и накрая ги направих така:
Изображение
Важно е да отбележа, че намерих малки метални мрежички за тях, така че мембраната да не е притисната при монтажа. Залепени са отново с топъл силикон (да видим колко ще издържи :| )

3. Филтри. Тук не ми се занимаваше много, а и нямах подходящи елементи и затова филтрите са от първи ред - 0.45mH за баса и оригиналния кондензатор на пищялката 6.8uF. Хубаво би било да се замени самия кондензатор със същата стойност неелектролитен. Ще се изострят малко високите.

Еми, that`s all folks...
Занимавката наистина е голяма, но звука просто няма нищо общо с това което беше преди намесата. Дано съм бил полезен! Ако имате въпроси питайте смело :)
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от vicho » 08 Юни 2012, 10:10

толкова много работа и остави заводските говорители... е това не мога да го разбера, иначе евала за труда.

много идейно, но ако се сменят с някакви по-сериозни резултата ще е зашеметяващ :yes:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от pimpo » 08 Юни 2012, 12:42

На мен това ми беше целта, да видя како мога да изстискам от оригиналната музика. За мен е напълно достатъчен ефекта.
Вднага искам да добавя че лепенето на задните пищялки с топъл силикон е грешка. Още при първата жега силикона се разтопи и паднаха :)))
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от nikolae » 08 Юни 2012, 12:49

Много труд си хвърлил - Поздравления :yes:

Трябва да сравним обаче две-три песни с едни и същи настройки на цд/радио как свири при тебе и в друга кола.
Ефекта ако е голям... навярно всички ще те последват барабар с балатума :-)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 31.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е46 touring

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от ka4i » 08 Юни 2012, 12:56

Има ли как да се сложат говорители в задните врати на комби?!?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от Gqbriel » 08 Юни 2012, 13:08

ka4i написа:Има ли как да се сложат говорители в задните врати на комби?!?


Всичко е възможно :mhihi:
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 31.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е46 touring

Re: Музика в Е46-Upgrade.ПОМОЩ

Мнение от ka4i » 08 Юни 2012, 13:16

Gqbriel написа:
ka4i написа:Има ли как да се сложат говорители в задните врати на комби?!?


Всичко е възможно :mhihi:


Аз сериозно питам. Някой правил ли е нещо такова?
Поздрави!
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook